Weterani z wizytą w Akademii Marynarki Wojennej! 28 marca 2017 r.

30 marca 2017 o godzinie 08:26

Dnia 28.03.2017 Koło Naukowe Bezpieczeństwa Morskiego zorganizowało otwarty wykład, którego tematem były działania Wojska Polskiego poza granicami państwa. Spotkanie zostało zainicjowane przez opiekuna naszego koła Panią mgr Paulinę Hrynaszkiewicz-Ołów, za co w imieniu całej społeczności studenckiej chciałbym jeszcze raz podziękować. Prelekcja została przeprowadzona przez najlepszych specjalistów z Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa. Audytorium Biblioteki Głównej zostało wypełnione po brzegi (a mieści ponad 450 miejsc siedzących!), co więcej, kilkoro studentów musiało znaleźć sobie miejsce na schodach, co świadczy o sporym zainteresowaniu tematem.

6

Spotkanie rozpoczęło się od krótkiego wstępu oraz projekcji filmu z kampanii społecznej „Szacunek i Wsparcie”. W scenach filmu brali udział ranni żołnierze, weterani różnych misji oraz znani nam z ekranu aktorzy i sportowcy. Epizod doskonale wprowadził w temat wykładu. Prezentację poprowadził kierownik Zespołu Edukacji i Tradycji mł. chor. w st. spocz. Andrzej KORUS oraz starszy specjalista w Zespole Edukacji i Tradycji chor. rez. Mariusz SYBILSKI. Na początku prezentacji Pan Andrzej zagłębił się w historię i opowiedział skąd wzięło się określenie „weteran”,  kiedy po raz pierwszy państwo polskie wysłało swoich przedstawicieli na misję pokojową oraz w jakich misjach uczestniczyli nasi żołnierze. W odpowiedziach na te pytania mieli okazję wziąć udział nasi studenci oraz podchorążowie, którzy za poprawną odpowiedź otrzymywali upominki w postaci tematycznych książek.

2

Podczas omawiania misji w Iraku i Afganistanie poprzez komunikator internetowy połączono się z PKW RSM oraz z Irakiem. O sytuacji w Iraku oraz prowadzonej tam misji humanitarnej opowiedziała Pani Agata RING – Specjalista w Zespole Edukacji i Tradycji w Centrum Weterana. Natomiast przebywający w Afganistanie kmdr ppor. Rafał PRĘTNIK – absolwent naszej Akademii, szczegółowo przestawił aktualną sytuację oraz realizowane zadania przez PKW RSM.

Kolejnym prelegentem był chor. Przemysław WÓJTOWICZ – weteran misji w Iraku i Afganistanie. Jako poszkodowany mówił o okolicznościach w jakich został ranny. Ze szczegółami przedstawił przebieg zadania polegającego na wsparciu afgańskiego posterunku podczas którego został ranny wraz z kolegami. Ciężko było słuchać o niegodnym potraktowaniu p. chorążego oraz jego kolegów w naszym polskim szpitalu, mamy nadzieję, że takie sytuacje już nie będą miały miejsca. Pan Przemysław przedstawił nam również swój autorski projekt rehabilitacji poprzez sport i turystykę. Pomaga on weteranom „wyjść na prostą” po ciężkich przeżyciach związanych ze stresem pourazowym, jak sam mówił wzmagał się z tym problemem więc nie ma lepszego instruktora.

1Ostatnim adiutantem był st. kpr. Tomasz ROŻNIATOWSKI, poszkodowany weteran, którego szczere i wzruszające wystąpienie chwyciło za serce każdego obecnego na sali audytorium i zaowocowało gromkimi owacjami na stojąco. Na koniec spotkania z Weteranami w Gmachu Biblioteki Głównej wiele studentów chciało pogratulować żołnierzom oraz zrobić z nimi pamiątkowe zdjęcia. Członkinie Zarządu KNBM Małgorzata LAGA oraz Ewelina PERLIK złożyły na ręce weteranów serdeczne podziękowania i drobne upominki za możliwość i chęć odwiedzenia naszej Alma Mater.

5

4Kolejnym punktem wizyty przedstawicieli Centrum Weterana było zwiedzenie Sali Tradycji Akademii po którym oprowadził p. Albert Popławski zakończone wspólnym obiadem i możliwością wymiany zdań i poglądów na różne tematy.

3

Dziękujemy serdecznie prelegentom za udzielony wykład, było to wspaniałe przeżycie – a Ci, co w nim nie uczestniczyli – niech żałują! :-)

Tekst: Kacper Czechowicz

Zdjęcia: chor. rez. Mariusz Sybilski

V Ogólnopolska Konferencja Czarny Ląd i Świat Arabski – Nawoływanie do agresji czy szukanie pomocy?

29 marca 2017 o godzinie 13:49
Koło Naukowe Bezpieczeństwa Morskiego, działające przy Wydziale Dowodzenia i Operacji Morskich Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni, ma zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w V Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej: „Czarny Ląd i Świat Arabski – nawoływanie do agresji, czy szukanie pomocy?” Konferencja zostanie zorganizowana na terenie Akademii Marynarki Wojennej w dniach 24 – 25 maja 2017 r.
Plakat_CzL_24.03.2017
 
Podczas konferencji zostanie poruszona tematyka wpływu migracji na ład europejski, konfliktów zbrojnych i religijno-etnicznych w Afryce i na Bliskim Wschodzie, nowych obliczy terroryzmu, piractwa morskiego we współczesnym świecie oraz praw człowieka na Czarnym Lądzie i Bliskim Wschodzie. Celem tegorocznej Konferencji jest poszerzenie forum dyskusyjnego oraz wymiana poglądów i opinii ekspertów, doktorantów oraz studentów w wyżej wymienionych obszarach.
 
Uczestników Konferencji chcielibyśmy zaprosić do dyskusji w następujących obszarach tematycznych:
1. Wpływ migracji na ład europejski;
2. Konflikty zbrojne i religijno-etniczne w Afryce i na Bliskim Wschodzie;
3. Nowe oblicza terroryzmu;
4. Piractwo morskie we współczesnym świecie;
5. Prawa człowieka na Czarnym Lądzie i Bliskim Wschodzie.
 
  • Wszystkie niezbędne informacje dotyczące V Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej: „Czarny Ląd i Świat Arabski – nawoływanie do agresji, czy szukanie pomocy?” znajdą Państwo w załączniku: Komnikat_I_CzarnyLąd_29.03.2017_ost
Pozdrawiamy i zapraszamy do udziału!
Członkowie KNBM

Wyjazd studyjny do Wrocławia: 15-16 marca 2017 r.

27 marca 2017 o godzinie 20:58

W dniach 14-16 marca odbyła się II Krajowa Studencka Konferencja Naukowa pt. „Interdyscyplinarność bezpieczeństwa – teoria, praktyka, edukacja” zorganizowana przez Naukowe Koło Edukacji i Promocji Bezpieczeństwa oraz Naukowe Koło Pamięci Narodowej działające przy Wydziale Nauk o Bezpieczeństwie Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu.Celem konferencji była prezentacja teoretycznych możliwości i praktycznych działań tworzących bezpieczeństwo współczesnej Polski z uwzględnieniem edukacji podnoszącej świadomość i wiedzę obywateli.

5

12 studentów Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte, które są członkami Koła Naukowego Bezpieczeństwa Morskiego wraz z opiekunem KNBM wzięli udział w tym wydarzeniu. W konferencji uczestniczyło również ponad 100 studentów z takich ośrodków akademickich jak: Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych, Szkoła Główna Służby Pożarniczej, Politechnika Rzeszowska, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Pedagogiczny we Wrocławiu, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Pile.

IMG_3466

Program pierwszego dnia Konferencje był rozdzielony na 3 sesje obrad plenarnych. W trakcie pierwszego panelu „Wybrane zagadnienia teorii i praktyki bezpieczeństwa” naszą Uczelnię reprezentowały Pani opiekun mgr Paulina Hrynaszkiewicz-Ołów i prezes Koła Naukowego Bezpieczeństwa Morskiego AMW Ewelina Perlik, które przybliżyły słuchaczom temat dotyczący zagadnienia bezpieczeństwa morskiego. Podczas drugiej i trzeciej sesji pierwszego dnia konferencji prelegenci przedstawili pojęcie bezpieczeństwa w ujęciu historycznym, a także miała miejsce dyskusja o zagrożeniach i roli edukacji młodzieży w zakresie bezpieczeństwa.

4

Konferencja miała nie tylko teoretyczny charakter, ale i praktyczny. Drugiego dnia Konferencji organizatorzy zaprosili uczestników na Ćwiczenia pt. „MISTRAL 2017”, które były zorganizowane i przeprowadzone przez funkcjonariuszy Placówki Straży Granicznej we Wrocławiu-Strachowicach oraz policjantów z Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji we Wrocławiu. Odbyły się na lotnisku Wrocław-Strachowice. Ich celem  było zapoznanie studentów z właściwym zachowaniem podczas ataku terrorystycznego na pokładzie statku powietrznego oraz w terminalu pasażerskim. Uczestnicy przed wejściem na pokład samolotu otrzymali dokładny instruktaż zachowania, który polegał na tym, że mieli za zadanie odegrać rolę zakładników terrorystów. Ćwiczenia było przeprowadzono bardzo profesjonalnie i na tyle realistycznie, że studenci absolutnie zapomnieli, że to tylko ćwiczenia na podstawie z góry określonego scenariusza. Z pewnością była to duża dawka adrenaliny!

28

24

Dziękujemy raz jeszcze organizatorom za zaproszenie i możliwość uczestniczenia zarówno w Konferencji jak i w świetnie przygotowanych ćwiczeniach na lotnisku! :-) Z pewnością odwiedzimy Wrocław, chociażby z tego powodu, że nie udało nam się odnaleźć wszystkich Krasnali!

IMG_3589

Tekst: Khrystyna Kakhniy

Zapraszamy na spotkanie z Weteranami – 28 marca 2017 r.

8 marca 2017 o godzinie 11:02

Już 28 marca o godz. 10:00 w Audytorium Biblioteki Głównej Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni naszymi gośćmi będą żołnierze z Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa. Wydarzenie jest niepowtarzalną okazją do spotkania twarzą w twarz z żołnierzami, którzy wielokrotnie uczestniczyliw misjach w Kosowie, Iraku, Czadzie i Afganistanie dokonując czynów bojowych połączonych z ofiarnością i odwagą. Wydarzenie nie jest tylko zwykłą prelekcją czy wykładem. Będzie to pokaz multimedialny z wykorzystaniem autorskich materiałów zaproszonych żołnierzy.

Pierwsza część spotkania dotyczyć będzie misji pokojowych, w których polscy żołnierze brali udział. Następnie wystąpi gość specjalny: chor. Przemysław Wójtowicz – weteran poszkodowany podczas misji w Afganistanie. W Iraku i w Afganistanie był kilka razy. W wywiadach mówił, że wiele osób tylko może domyślać się, co mógł robić na miejscu. Kilka lat temu nie zgodziłby się na pokazanie twarzy i podanie nazwiska, a w mediach występował zawsze w kominiarce.
Więcej informacji o sylwetce p. Wójtowicza znajdziecie Państwo pod linkami:
https://www.youtube.com/watch?v=E13-flWsqrM
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,14024949,Polski_snajper_z_Afganistanu__Juz_nigdy_nie_pociagne.html

Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa jest jednostką organizacyjną podległą MON i pełni funkcję ośrodka, w którym weterani uzyskują pomoc, radę oraz korzystają z konsultacji, w szczególności prawnych i psychologicznych, w zakresie możliwości rozwiązania nurtujących ich problemów. Istotną płaszczyzną działania Centrum jest realizacja zadań o charakterze edukacyjno-promocyjnym i popularyzatorskim. Poprzez różne formy działalności chcą upowszechniać wśród społeczeństwa dorobek i znaczenie udziału żołnierzy w misjach i operacjach wojskowych poza granicami państwa.

Więcej informacji o Centrum Weterana: http://centrum-weterana.mon.gov.pl/pl/index.html

Wykład_Centrum_Weterana_28marca2017

ZAPRASZAMY!

Trening samoobrony dla kobiet – 13 marca 2017

5 marca 2017 o godzinie 22:46

Członkowie Koła Naukowego Bezpieczeństwa Morskiego zapraszają wszystkie osoby chętne na TRENING SAMOOBRONY DLA KOBIET!
Celem treningu jest znaczne zwiększenie szans kobiet na odparcie niespodziewanego ataku, kształtowanie nawyków obronnych oraz skuteczne opanowanie strachu przed napastnikiem. Zajęcia poprowadzą instruktorka judo Magdalena Kobylarz i instruktor karate Rafał Kanarszczuk. Jeśli macie ochotę uczestniczyć w naszym wydarzeniu prosimy o niezwlekanie ze zgłoszeniem, ponieważ liczba miejsc jest ograniczona!

Samoobrona_plakat_KNBM

PS: Panów też zapraszamy, Panie muszą mieć na kim potrenować!