Akcja Rodacy-Bohaterom 2016/2017 KNBM – zakończona!

18 stycznia 2017 o godzinie 15:14

7 stycznia 2017 zakończyliśmy tegoroczną akcję Paczka dla Kombatanta na Kresach Wschodnich.Koło Naukowe Bezpieczeństwa Morskiego już po raz czwarty dołączyło do tej ogólnopolskiej Bożonarodzeniowej zbiórki darów dla polskich Bohaterów. Członkowie Koła wraz z pomocą Przyjaciół KNBM przeprowadzili dwutygodniową zbiórkę artykułów spożywczych, pieniędzy oraz kartek świątecznych z życzeniami od dnia 28 listopada do 11 grudnia 2016 r.

Akcja zapoczątkowana była przez Stowarzyszenie ODRA-NIEMEN, która od wielu lat współpracuje ze środowiskami kombatanckimi w kraju, na Kresach i innych rejonach świata. Hasło RODACY-BOHATEROM wiąże się z różnorodnymi zadaniami organizowanymi dla byłych żołnierzy Polski Podziemnej (Armii Krajowej, WiN-u, Narodowych Sił Zbrojnych). Realizują projekty dla naszych bohaterów w ścisłej współpracy z wolontariuszami z całej Polski.

Akcja Rodacy Bohaterom w chwili obecnej to 2 edycje świąteczne – przygotowanie paczek na Święta Wielkanocne i Bożego Narodzenia dla polskich kombatantów na Kresach. Każdy kombatant otrzymuje po kilka wielokilogramowych paczek. Paczki świąteczne przygotowują dla następujących środowisk kombatanckich: Białoruś – Stowarzyszenie Żołnierzy AK na Białorusi – środowisko w Grodnie, środowisko w Lidzie, środowisko w Brześciu; Litwa – Klub Weteranów AK w Wilnie, Stowarsyzenie Polskich Kombatantów na Litwie, Stowarzyszenie Wrzesień’39; Ukraina – Lwowskie Towarzystwo Polskich Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Podczas zbiórki KNBM udało się  zebrać ponad 100 kg darów żywnościowych (kawę, herbatę, ryż, makaron, słodycze, ciastka i bakalie) oraz kwotę w wysokości ponad 1300 zł! Za zebrane pieniądze zostały zrobione zakupy które następnie zostały przekazane na ręce Pomorskiego koordynatora akcji w Pruszczu Gdańskim. Nasze dary pojadą wspomóc Polskich Kombatantów na Białorusi już 29 stycznia 2017!

Każda paczka to dar pamięci od Rodaków dla Kresowych Bohaterów. Mamy nadzieję, że razem stworzymy wiele zadań dla pokolenia, które odchodzi, a które dało nam tak wiele. Dziękujemy całej społeczności akademickiej AMW oraz wszystkim przyjaciołom Koła za pomoc i wsparcie naszej akcji!

BeFunky Collage

Tekst: Yusyna Kapys