Weterani z wizytą w Akademii Marynarki Wojennej! 28 marca 2017 r.

30 marca 2017 o godzinie 08:26

Dnia 28.03.2017 Koło Naukowe Bezpieczeństwa Morskiego zorganizowało otwarty wykład, którego tematem były działania Wojska Polskiego poza granicami państwa. Spotkanie zostało zainicjowane przez opiekuna naszego koła Panią mgr Paulinę Hrynaszkiewicz-Ołów, za co w imieniu całej społeczności studenckiej chciałbym jeszcze raz podziękować. Prelekcja została przeprowadzona przez najlepszych specjalistów z Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa. Audytorium Biblioteki Głównej zostało wypełnione po brzegi (a mieści ponad 450 miejsc siedzących!), co więcej, kilkoro studentów musiało znaleźć sobie miejsce na schodach, co świadczy o sporym zainteresowaniu tematem.

6

Spotkanie rozpoczęło się od krótkiego wstępu oraz projekcji filmu z kampanii społecznej „Szacunek i Wsparcie”. W scenach filmu brali udział ranni żołnierze, weterani różnych misji oraz znani nam z ekranu aktorzy i sportowcy. Epizod doskonale wprowadził w temat wykładu. Prezentację poprowadził kierownik Zespołu Edukacji i Tradycji mł. chor. w st. spocz. Andrzej KORUS oraz starszy specjalista w Zespole Edukacji i Tradycji chor. rez. Mariusz SYBILSKI. Na początku prezentacji Pan Andrzej zagłębił się w historię i opowiedział skąd wzięło się określenie „weteran”,  kiedy po raz pierwszy państwo polskie wysłało swoich przedstawicieli na misję pokojową oraz w jakich misjach uczestniczyli nasi żołnierze. W odpowiedziach na te pytania mieli okazję wziąć udział nasi studenci oraz podchorążowie, którzy za poprawną odpowiedź otrzymywali upominki w postaci tematycznych książek.

2

Podczas omawiania misji w Iraku i Afganistanie poprzez komunikator internetowy połączono się z PKW RSM oraz z Irakiem. O sytuacji w Iraku oraz prowadzonej tam misji humanitarnej opowiedziała Pani Agata RING – Specjalista w Zespole Edukacji i Tradycji w Centrum Weterana. Natomiast przebywający w Afganistanie kmdr ppor. Rafał PRĘTNIK – absolwent naszej Akademii, szczegółowo przestawił aktualną sytuację oraz realizowane zadania przez PKW RSM.

Kolejnym prelegentem był chor. Przemysław WÓJTOWICZ – weteran misji w Iraku i Afganistanie. Jako poszkodowany mówił o okolicznościach w jakich został ranny. Ze szczegółami przedstawił przebieg zadania polegającego na wsparciu afgańskiego posterunku podczas którego został ranny wraz z kolegami. Ciężko było słuchać o niegodnym potraktowaniu p. chorążego oraz jego kolegów w naszym polskim szpitalu, mamy nadzieję, że takie sytuacje już nie będą miały miejsca. Pan Przemysław przedstawił nam również swój autorski projekt rehabilitacji poprzez sport i turystykę. Pomaga on weteranom „wyjść na prostą” po ciężkich przeżyciach związanych ze stresem pourazowym, jak sam mówił wzmagał się z tym problemem więc nie ma lepszego instruktora.

1Ostatnim adiutantem był st. kpr. Tomasz ROŻNIATOWSKI, poszkodowany weteran, którego szczere i wzruszające wystąpienie chwyciło za serce każdego obecnego na sali audytorium i zaowocowało gromkimi owacjami na stojąco. Na koniec spotkania z Weteranami w Gmachu Biblioteki Głównej wiele studentów chciało pogratulować żołnierzom oraz zrobić z nimi pamiątkowe zdjęcia. Członkinie Zarządu KNBM Małgorzata LAGA oraz Ewelina PERLIK złożyły na ręce weteranów serdeczne podziękowania i drobne upominki za możliwość i chęć odwiedzenia naszej Alma Mater.

5

4Kolejnym punktem wizyty przedstawicieli Centrum Weterana było zwiedzenie Sali Tradycji Akademii po którym oprowadził p. Albert Popławski zakończone wspólnym obiadem i możliwością wymiany zdań i poglądów na różne tematy.

3

Dziękujemy serdecznie prelegentom za udzielony wykład, było to wspaniałe przeżycie – a Ci, co w nim nie uczestniczyli – niech żałują! :-)

Tekst: Kacper Czechowicz

Zdjęcia: chor. rez. Mariusz Sybilski