„Gepard – spowiedź byłego gangstera” – spotkanie z p. Piotrem Stępniakiem

7 maja 2017 o godzinie 22:13

W dniu 24.04.2017 Koło Naukowe Bezpieczeństwa Morskiego działające na Wydziale Dowodzenia i Operacji Morskich  zorganizowało otwarty wykład pod tytułem „Gepard – Spowiedź byłego gangstera”. Jego gościem był Pan Piotr Stępniak. 

Historia życia Pana Piotra jest niczym scenariusz filmu – życie od najmłodszych lat go nie oszczędzało: patologiczny dom oraz dzieciństwo spędzone u boku rodziców alkoholików nie wróżyło szczęśliwej przyszłości. W wieku 13 lat Piotr trafił do zakładu poprawczego za drobne kradzieże. W kolejnych latach handlował bronią i narkotykami, wyłudzał pieniądze, ściągał haracze, a także sprzedawał młode kobiety do domów publicznych na Zachodzie Europy. 

Zrzut ekranu 2017-04-25 o 16.10.00

Był głową zorganizowanej grupy przestępczej: Zwinny, szybki, niebezpieczny i bezwzględny w ataku, zyskał pseudonim „Gepard”. Po trafieniu za kratki nie dawano mu szans na udany proces resocjalizacji. Po ósmej nieudanej próbie samobójczej przebywając we więzieniu, rozmyśla nad życiem: „Leżałem na łóżku. Pomyślałem: jestem tak beznadziejny, że nawet nie potrafię skutecznie się zabić. I w tym momencie przed oczami przeleciało mi całe moje życie. Jak w filmie. Wtedy zacząłem się modlić. Po dwóch godzinach strażnik wezwał oddziałowego, aby mnie uspokoił. Od tamtej chwili urodziłem się na nowo”. W 2006 roku nawrócony „Gepard” decyduje się na udział w koncertach edukacyjnych dla młodzieży a także działa w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Gedeonitów – organizacji chrześcijańskiej rozpowszechniającej Słowo Boże Nowego Testamentu m.in. w szpitalach, uczelniach, zakładach karnych i poprawczych. Zakłada rodzinę i pomaga innym ludziom zerwać z nałogami.

Zrzut ekranu 2017-04-25 o 16.18.40

      Wykład Pana Piotra rozpoczął się z krótkiego filmu pod tytułem „Byłem gangsterem”  dzięki któremu studenci zapoznali się z przeszłością Piotra. „Byliśmy wspaniałą, kochającą się rodziną. Rodzice szanowali się i okazywali uczucia. Byłem szczęśliwym dzieckiem, któremu niczego nie brakowało. Czułem bezpieczeństwo i miłość ” – wspomina Piotr.  Poglądy na świat Piotra zmieniły się gdy będąc 7 letnim chłopcem zobaczył  jak ojciec stosuje przemoc fizyczną wobec matki. Nie mógł znaleźć u nikogo pomocy i wtedy coraz więcej myślał o tym, ażeby skończyć ze swoim życiem,  opowiadał Pan Piotr.

24 lata w zakładzie karnym nauczyły go nienawiści i gardzenia tym, co dobre. Kilka prób samobójczych nie dało żadnego rezultatu i wtedy Pan Piotr zrozumiał, że to Bóg chroni jego życie. Od współwięźnia usłyszał słowa „Bóg  Cię kocha…” W tym momencie rozpoczęła się jego wewnętrzna przemiana. Modlitwy i żal za grzechy sprawiły, że postanowił całkowicie zmienić siebie. Wszystko to działo się za więziennymi kratami. Dziś Pan Piotr  jeździ po całej Polsce i ostrzega młodzież przed złą drogą, którą kroczył wiele lat. Kim był „Gepard”, a kim jest dziś Piotr Stępniak studenci AMW oraz słuchacze spoza akademii mogli się przekonać na własne oczy.

Po zakończeniu wykładu padło wiele pytań do prelegenta: o jego życie w zorganizowanej grupie przestępczej, o pobyt w więzieniu, o jego ścieżkę na wolności. Słuchacze mogli również dowiedzieć się wielu informacji na temat jego fundacji „STOP NARKOMANII, ALKOHOLIZMOWI I PRZEMOCY”, która jest obecnie priorytetem w działalności Pana Piotra.

Zrzut ekranu 2017-04-25 o 16.29.46

Już  15 minut przed rozpoczęciem wykładu w Audytorium Biblioteki Głównej ciężko było znaleźć wolne miejsce. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem, że studenci jak i osoby spoza naszej uczelni przybyły na nasze wydarzenie, które cieszyło się tak dużym zainteresowaniem,  że zabrakło miejsc siedzących i niektórzy musieli zająć miejsce na schodach.

Do zobaczenia na kolejnych przedsięwzięciach Koła Naukowego Bezpieczeństwa Morskiego!

Tekst: Volodymyr Kukharchuk

Zdjęcia: Krzysztof Miłosz